„ na husté a zdravé vlasy máme bunky „
Exozómy sú malé extracelulárne vezikuly, ktoré hrajú úlohu v komunikácii medzi bunkami a podieľajú sa na rôznych fyziologických procesoch vrátane rastu vlasov. Vďaka svojej schopnosti prenášať proteíny, RNA a ďalšie molekuly z jednej bunky do druhej môžu exozómy ovplyvniť funkcie cieľových buniek.
Použitie exozómov v liečbe vypadávanie vlasov
Exozómy možno izolovať z rôznych typov buniek, ale na účely liečby vypadávania vlasov sa často používajú exozómy získané z mezenchymálnych kmeňových buniek.
Tieto exozómy sú schopné podporovať rast a regeneráciu vlasov tým, že ovplyvňujú bunky vo vlasových folikuloch. Zjednodušene na seba naviažu prospešné látky a rastové faktory, ktoré doručia k vlasovým folikulom.
Ako exozómy fungujú?
Exozómy dodávajú rastové faktory a zvyšujú tak angiogenézu (tvorbu nových krvných ciev), čo zlepšuje prekrvenie vlasových folikulov. Toto zlepšenie krvného obehu dodáva vlasovým folikulom viac živín a kyslíka, a tým dochádza k podpore rastu zdravších a silnejších vlasov. Okrem toho môžu exozómy priaznivo ovplyvňovať množenie buniek dermálnej papily, ktoré sú kľúčové pre rast vlasov.
Na rozdiel od mnohých produktov starostlivosti o vlasy, exozómy fungujú na bunkovej úrovni a zabezpečujú integritu cyklu rastu vlasov na dlhšie obdobie. Nielenže stimulujú rast nových vlasov, ale rovnako aj zlepšujú hrúbku vlasov teda ich priemer a zároveň znižujú plešatosť a rednutie vlasov na pokožke hlavy spojené s ochoreniami, ako je alopécia. Urýchľovaním bunkového delenia pomáhajú exozómy pri oprave poškodených vlasových folikulov, čím prispievajú k rýchlejšiemu rastu nových vlasov.
Ošetrenie je vhodné pre mužov aj ženy všetkých vekových kategórii.
Indikácie
Exozómy sa odporúčajú na liečbu rôznych typov vypadávania vlasov, vrátane androgénnej alopécie (geneticky podmieneného vypadávanie vlasov), alopecia areata, jazviaca alopécia a telogénneho effluvia
Kontraindikácie a vedľajšie účinky
Medzi potenciálne nežiaduce účinky môže patriť mierny zápal, začervenanie, opuch alebo nepríjemné pocity v mieste vpichu. Kontraindikácie: liečbu exozómy neodporúčame tehotným pacientkam, pretože neexistujú žiadne štúdie ohľadom vplyvu tejto procedúry na plod.
Priebeh zákroku
Pred zákrokom sa nemusíte špeciálne pripravovať, stačí si umyť vlasy. Výživný kokteil sa aplikuje pomocou drobných ihličiek do oblasti mezodermu pokožky hlavy. Anestézia zvyčajne nie je potrebná. V prípade nižšieho prahu bolesti si vieme poradiť lokálnym anestetikom vo forme spreja alebo chladivým vankúšikom.
Vo väčšine prípadov sa pacienti môžu vrátiť k bežným aktivitám do 24 hodín. Bolesť, ktorá môže byť po zákroku prítomná, sa dá zvládnuť voľnopredajnými liekmi proti bolesti. V niektorých prípadoch môže niekoľko hodín po zákroku nastať menší opuch čela. Je to normálne a do 48 hodín sa zmierni. Po aplikácii vlasovej mezoterapie môže byť prechodne zvýšená citlivosť hlavy, ktorá sa do 3 dní spontánne vytratí. Umývanie vlasov je možné po 24 hod od aplikácie. Pacienti by sa mali po dobu 72 hod vyhýbať farbeniu vlasov.
Terapia trvá cca 10 – 30 minút, počet vpichov závisí od stavu pokožky a vlasov pacienta.
Počet ošetrení je individuálny, stanovený na základe výsledkov z trichologického vyšetrenia.