Transrodová transplantácia vlasov

Transgenderové transplantácie vlasov sa stávajú čoraz populárnejšími, avšak množstvo dostupných informácií pre potenciálnych klientov je veľmi malé.
Na začiatku celého procesu je potrebné zistiť, či má pacient genetickú predispozíciu vypadávania vlasov.
Ak áno, tak je vhodné zvážiť niektorú z dostupných terapií a stanoviť správnu liečbu na spomalenie budúceho rednutia vlasov.

U pacientov, ktorí už podstúpili hormonálnu terapiu na podporu zmeny pohlavia, je dôležité zaoberať sa aj zvyškovým testosterónom a dihydrotestosterónom (DHT) v tele – ako zdrojmi pokračujúceho vypadávania vlasov. V tomto prípade môže pomôcť napríklad spironolaktón, minoxidil alebo finasterid.

Z chirurgického hľadiska je technika pre transgender transplantáciu rovnaká ako štandardný zákrok pre obnovu vlasov.
Z estetického hľadiska si však tento zákrok vyžaduje najvyššiu úroveň skúseností a správneho pochopenia rozdielov medzi mužskými a ženskými vlasovými líniami.

Transgender z muža na ženu (MtF Male to Female)

Transgender pacienti prechádzajúci z mužov na ženy často benefitujú z transplantácie vlasov, ktorá je zameraná na zvýšenie hustoty prevažne v prednej časti hlavy a spánkov. Takto sa vlasová línia zaoblí do ženskejšieho tvaru. 

Vytvorenie objemnej ženskej vlasovej línie však môže vyžadovať aj dva chirurgické zákroky, aby sa dosiahla požadovaná hustota. Ide o prípady, kedy sa najmä na začiatku transplantuje veľká oblasť pozdĺž vlasovej líniie. 

Okrem toho je potrebné, aby druhá transplantácia nasledovala až po dvanástich mesiacoch, pretože vlasy z prvej transplantácie budú musieť dorásť pred plánovaním potenciálneho druhého zákroku.

Transgender zo ženy na muža (FtM Female to Male)

Pacienti, ktorí prechádzajú zo ženy na muža, môžu požiadať o transplantáciu vlasov do oblasti brady na dodatočnú maskulinizáciu. 

Použitie štepov na bradu je však potrebné starostlivo zvážiť vzhľadom na možnosť potreby týchto štepov na potenciálne budúce vypadávanie vlasov. 

U pacientov so silnou tendenciou k budúcemu genetickému vypadávaniu odporúčame danú situáciu prehodnotiť, nakoľko môžu tieto vlasy potrebovať neskôr na zakrytie rednutia v prednej a hornej časti pokožky hlavy. 

 

Celkovo je transplantácia vlasov pre transgender pacientov komplexná, ale zároveň veľmi prínosná. 

 

Vďaka starostlivému lekárskemu manažmentu a dôkladnému chirurgickému plánovaniu je výsledkom elegantná kozmetická premena, ktorá spĺňa tie najvyššie požiadavky.