Strata vlasov postihuje takmer 40 % žien v určitom období ich života a môže sa vyskytnúť takmer v akomkoľvek veku. Vzorové vypadávanie vlasov sa u žien prejavuje inak ako u mužov. U žien zvyčajne dochádza k rednutiu vlasov v strede temena hlavy alebo v oblasti kútov. Úplnú plešatosť však nikdy nedosiahnu.
Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien::
- Genetika
- Hormonálna nerovnováha
- Nedostatok vitamínov alebo minerálov
- Tehotenstvo
- Ochorenia štítnej žľazy
- Anémia
- Ukončenie užívania antikoncepcie
- Menopauza
- Stres
- Operácie
Okrem toho účesy, ako sú chvosty alebo pevné vrkoče, môžu vlasy príliš napínať a prispievať k ich vypadávaniu tzv. trakčná alopécia Niektoré stylingové prístroje a techniky, ako sú žehličky, kulmy a chemické úpravy, môžu tiež poškodiť vlasy a viesť k výraznému vypadávaniu vlasov.
Ženské vypadávanie vlasov alebo androgénna alopécia sa vyskytuje asi u 50% žien a dedí sa z oboch strán teda jedná sa o polygenný typ dedičnosti. To znamená, že sa dedí ako z otcovej tak aj matkinej strany. Často môže preskočiť generácie. Pacientky, ktoré majú androgenetickú alopéciu si môžu všimnúť vypadávanie vlasov už v tínedžerských rokoch príchodom prvej menštruácie, alebo po pôrodoch. Najčastejšie sa však stav zhoršuje po menopauze. Pre ženy sužované týmto problémom existuje riešenie. Napriek všeobecnej mylnej predstave, transplantácia vlasov nie je len pre mužov. Čoraz väčší počet žien sa rozhoduje pre transplantáciu vlasov..
Priebeh a diagnostika
Transplantácia vlasov u žien je minimálne invazívny, nebolestivý, ambulantný zákrok prebiehajúci v lokálnom znecitlivení. V NESTORY medical centre vykonávame transplantáciu vlasov prístrojom Neograft. Jedná sa o plne automatizovanú FUE techniku transplantácie vlasov. Vlasy sa odoberajú z oblasti záhlavia ( okcipitálna časť) alebo spánkových častí, ktoré sú hormonálne aj geneticky nemé ( androgen indipendetné). Vo väčšine prípadov sa vyholí tenký prúžok odkiaľ sa odoberajú jednotlivé folikulárne jednotky.
Podmienkou pre vôbec možnú a úspešnú transplantáciu je dostatočne bohatá a hustá odberová plocha. Po odbere sa vyholený pruh prekryje dlhými vlasmi klientky. Pri automatizovanej FUE technike nevzniká v odberovej ploche jazva. Folikulárne jednotky sa odoberajú po jednej samostatne. Následne sa implantujú buď do oblasti kútov, preriedenej vlasovej línie alebo na celkové dohustenie.
Na dosiahnutie najlepších možných výsledkov vo všeobecnosti odporúčame aspoň dve procedúry transplantácie. Ideálne je počkať 12-18 mesiacov medzi procedúrami, aby mali všetky implantované folikulárne jednotky možnosť vyrásť. Následne sa môže žena rozhodnúť či absolvuje ďalšie kolo transplantácie vlasov. Hustota vo finálnom výsledku závisí od hustoty a kvality vlasov v odberovej tzv. darcovskej ploche.
Okrem androgénnej alopécie, má transplantácia vlasov význam aj u žien, ktoré stratili vlasy v dôsledku trakčnej alopécie, traumy alebo nehôd, ako aj u pacientiek po chirurgickom zákroku na miestach drobných jaziev napr. po facelifte či browlifte. Rovnako má transplantácia vlasov význam u všetkých žien trpiacich primárnou jazviacou alopéciou s histologickou verifikáciou tzv. end stage štádia.
Pred každou transplantáciou vlasov je potrebné absolvovať trichologické vyšetrenie na určenie presnej príčiny vypadávania vlasov, keďže nie všetky ženy sú vhodnými kandidátkami na samotný zákrok. Podmienkou je zachovalá a dostatočne bohatá odberová plocha bez známok androgenetickej alopécie. Rekonvalescencia je rýchla, do 7 dní. Bolesť po zákroku minimálna. Je nutné dodržiavať pokyny, ktoré napomáhajú pri rýchlej rekonvalescencii a dosiahnutiu 100% výsledku transplantácie. Oholenie hlavy do hola nie je podmienkou na vykonanie samotného zákroku.