Alopecia areata

Alopecia areata (AA) je automunitné chronické zápalové ochorenie. Imunitný systém pri tomto type ochorenia nerozpoznáva  vlastné vlasové folikuly a napadá ich. Jedná sa o  nejazviaci typ padania vlasov, pri ktorom vlasy vypadávajú na jednom alebo viacerých  ložiskách rôzneho tvaru a veľkosti. Postihuje vlasový folikul a niekedy môžu byť prítomné zmeny aj na nechtoch.  Tie môžu zhrubnúť, stratiť lesk a pružnosť, začnú sa výrazne lámať či môžu zmeniť tvar, prípadne sa na nich môže objaviť niekoľko drobných bielych bodiek. Niekedy sú práve tieto zmeny na nechtoch prvými znakmi alopecie areata.

Ochorenie sa vyskytuje v celom svete bez ohľadu na vek, pohlavie rasu. Asi u 20 % pacientov je rodinný výskyt ochorenia s autozomálne dominantnou dedičnosťou.

Presná etiológia ochorenia nie je známa. Klinický priebeh ochorenia je rôzny: u niektorých pacientov dochádza ku spontánnej remisii, zatiaľ čo u iných ochorenie progreduje do úplnej straty vlasov nielen na hlave, ale aj na tele. Priebeh ochorenia je asymptomatický, ale pre pacienta znamená hlbokú zmenu v kvalite života s ovplyvnením pracovného, sociálneho ale aj domáceho prostredia. Subjektívne prebieha ochorenie väčšinou bez príznakov, ale niekedy pacienti udávajú pálenie, podráždenie alebo bolestivosť pokožky tesne pred vznikom ochorenia.

V mnohých prípadoch býva alopecia areta spojená s iným autoimunitným ochorením ako napríklad vitiligo,  diabetes I. typ, Adisonova choroba, autoimunitné ochorenie štítnej žľazy, myastenia gravis, ulcerozná kolitída, sklerodermia, lupus erythematosus…. U detí je veľmi často spojená s atopiou ( v anamnéze majú časti astmu, alergickú rinitídu, atopickú dermatitídu). Vznik alopecia areta ovplyvňujú aj poruchy zraku či získaný imunodeficitný syndróm.

Klinický obraz

Alopecia areata postihuje najčastejšie vlasatú časť hlavy. Vyskytuje sa aj v oblasti brady,  v obočí, na riasach, ovlasení na tele, pod pazuchami, v oblasti genitálií.

Alopecia areata s jedným izolovaným ložiskom bez vlasov  (SAA – single patchy alopecia areata)

Alopecia areata s viacerými ložiskami (MAA – multiple patchy alopecia areata)

Ophiasis je lokalizácia AA vo fronto- parieto-okcipitálnej implantačnej línii. Tento termín pochádza z gréckeho slova „had“. Začína v oblasti záhlavia a postupne sa rozširuje okolo spánkových časti smerom do prednej časti hlavy.

Totálna AA (TAA) je strata vlasov na celej vlasatej časti hlavy.

Univerzálna AA (UAA) znamená generalizovanú stratu vlasov na celom tele – v oblasti obočia, rias, podpazušia a genitálií.

Alopecia barbae je špecifická forma alopecie areata, ktorá sa týka brady.

Priebeh ochorenia je nepredvídateľný. Keď začnú vlasy na alopetických ložiskách dorastať, bývajú spočiatku jemné a depigmentované. Niekedy sa zmení aj charakter vlasov: namiesto kučeravých dorastajú rovné a naopak. AA je imunitne mediovaný proces, a preto sa prognóza ochorenia nedá predpovedať. Za zlú prognózu ochorenia sa pokladá vznik ochorenia pred 16. rokom života, asociácia s atopiou u pacienta alebo prvostupňového rodinného príslušníka, onychodystrofia- zmeny na nechtoch, ofiatická klinická forma, prítomnosť protilátok proti štítnej žľaze  a nevus flammeus ( oheň) v okcipitálnej oblasti.

Liečba

Liečba alopecia areata je zložitá a v prvom rade individuálna. Žiaľ, zatiaľ neexistuje liek, ktorý by alopeciu areta ako takú vyliečil, aj keď odborníci z celého sveta na jeho vynájdení stále pracujú. Avšak máme dostupných niekoľko možností liečby, ktoré Vašim vlasom pomôžu obnoviť ich rast. Reakcia na liečbu závisí na tom, akým spôsobom zareaguje imunitný systém. Rovnako závisí či sa jedná o jedno alebo multiplicitné ložisko, či je prítomnosť aj iného autoimunitného ochorenia a pod.